دروازه هادریان آنتالیا

بدون شک زیباترین اثر تاریخی موجود در آنتالیا دروازه ای است که در محله کاله ایچی قرار دارد. این دروازه هادریان یا دروازه سه گانه نام دارد. اولین نام یادبودی از تاریخ باستانی شهر است یعنی زمانی که در سده دو میلادی هادریانوس، امپراتور روم از این شهر بازدید کرد و نام دوم به ظاهر دروازه که دارای سه گذرگاه طاقدار است اشاره دارد.

دروازه هادریان

تاریخچه دروازه هادریان آنتالیا

برای این که از بازدید هادریانوس از آنتالیا اثری به جا بماند این دروازه ۱۳۰ سال بعد از میلاد بنا شد زیرا در آن زمان آنتالیا شهرت زیادی داشت. دروازه هادریان در دیوارهایی که شهر را احاطه کرده اند جای گرفته و به یکی از دروازه های اصلی آنتالیا تبدیل شده است.

حکایات جالب توجه زیادی در مورد این دروازه گفته می شود. یکی از این حکایات مربوط به بلقیس ملکه سبا می باشد که گفته می شود در طی مسیر خود برای ملاقات با حضرت سلیمان از این دروازه عبور کرده است و چندی نیز در آسیتروس آنتالیا اقامت داشته است. با این وجود دلایل محکمی مبنی بر واقعیت داشتن این رویدادها وجود ندارد حتی در صورت حقیقت داشتن، این رویدادها در سده دهم قبل از میلاد رخ داده اند یعنی زمانی که هنوز همچین دروازه ای احداث نشده است.

دو ستون در دو طرف دروازه قرار دارند که منشا تاریخی آن ها با یکدیگر فرق دارد. ستون سمت چپ که از بلوار آتاتورک نیز قابل مشاهده است به دوران امپراتوری روم برمی گردد و به احتمال زیاد ساخت آن ارتباطی با دروازه نداشته است. نحوه معماری این ستون صحت منشا تاریخی آن ها را تایید می کند. این ساختار به ستون Julia Santca معروف است و قدمت باستانی آن توسط سنگ نوشته ای که روی آن قرار دارد اثبات می شود.

ستون سمت راست در طول دوران سلطنت سلطان علاءالدین کیقباد اول یعنی نیمه اول سده سیزده بعد از میلاد بازسازی شده است. از زمان امپراتوری روم فقط پایین ترین قسمت این ستون به جای مانده است. بر روی این ستون سنگ نوشته ای نیز دیده می شود که نوشته روی آن به زبان ترکی باستان اما به خط عربی می باشد.

دروازه هادریان را فرانسیس بوفورت برای جهان غرب کشف کرد و در سال ۱۸۱۷ این دروازه را همراه با ساحل جنوبی شبه جزیره آناتولی در دفترچه خاطرات روزانه خود توصیف کرد. نوشته او حاوی اطلاعاتی درباره قسمت های بالایی دروازه می باشد. از آن جایی که دروازه هادریان بعدها در قرن نوزدهم ویران شد سایر اروپاییانی که از آنتالیا بازدید کردند مانند Charles Texier (در دهه ۳۰ قرن نوزدهم) و Karol Lanckoronski دیگر قادر به توصیف ظاهر دقیق دروازه نبودند.

در اواخر قرن نودهم پژوهشگر لهستانی، Karol Lanckoronski وضعیت این دروازه را این گونه شرح داد: در حال حاضر این دروازه را به راحتی نمی توان مشاهده کرد و فقط از بیرون قابل دید است زیرا نمای داخلی آن توسط ساختمان های جدید احاطه شده است. می توان گفت این اثر تاریخی به دلیل شرایط خاصی به خوبی حفظ شده است به عبارت دیگر این دروازه برای مدت زمان زیادی تحت پوشش دیواری بوده است که نمای خارجی آن را  در بر گرفته است. از نظر این پژوهشگر یکی از همکاران او با نام George Niemann تمامی جزئیات این دروازه را به خوبی و مفصل شرح داده است.

بازسازی این دروازه و در نتیجه پرده برداری مجدد از آن در دهه پنجاه قرن بیستم یعنی حدود ۶۰ سال پس از بازدید Lanckronoski از آنتالیا رخ داد. در حال حاضر دروازه هادریان یکی از برجسته ترین جاذبه های گردشگری آنتالیا می باشد که گردشگران زیادی مایل به بازدید و عکس برداری از آن هستند.

منبع: turkisharchaeonews

نوشته شده در 17 می 2020 توسط admin با موضوع جاذبه های دیدنی
مطالب مشابه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )