جلفا کجاست و چه جاذبه‌هایی دارد؟

جلفا یکی از شهرستان‌های استانِ آذربایجان شرقی است و در قسمت شمال غربی این استان قرار دارد. در مرکز این شهرستان شهر جلفا واقع شده است؛ شهری که در گذشته به‌عنوان یکی از مناطق شهرستانِ مرند شناخته می‌شد، اما به دلیل اهمیت آن به‌عنوان یک مرکز تجاری به شهری مستقل تبدیل شد. شهر جلفا در سمت شمالیِ کوه کیامکی و در جنوبِ ساحل ارس قرار دارد. شهرستان جلفا از جنوب با مرند و ورزقان، از شرق با کلیبر، از غرب با استان آذربایجان غربی و از شمال با کشورهای ارمنستان و جمهوری آذربایجان هم‌مرز است.

جلفا

همان‌طور که اشاره کردیم جلـفا در گذشته بخشی از شهر مرند بوده اما با گذشت زمان و در برگرفتن چندین روستای دیزمار ارسباران با مرکزیت خاروانا و تحت عنوان منطقۀ سیاه‌رود یا دیزمار غربی به یک شهرستان تبدیل شد. اغلب مکان‌های تاریخی و مذهبی و جنگل‌های گردشگریِ این شهرستان در دیزمار غربی و در داخل روستاهای کردشت، اشتبین، نوجه مهر، دوزال و… واقع شده است.

جاذبه‌های گردشگری جلفا عبارت‌اند از مقبرۀ حاجی سید عبدالقاسم نباتی، برج دوزال، خانۀ حمام کردشت، صومعه سنت استپانوس، کلیسای ننه مریم، مهمانسرای خواجه نظر، کلیسای کوچک چوپان، خرابه دیرمان، روستای اشتبین، کلیسای مریم مقدس، حرم سید محمد، حرم بابا یعقوب، قلعۀ علی بیگ، خانۀ حمام تاریخی جلفا، حرم سید ابراهیم و قلعۀ کردشت.

از دیگر ویژگی‌های این منطقه می‌توان به ساحل رود ارس اشاره کرد که در مجاورت مرز ایران-ارمنستان و مرز ایران-آذربایجان قرار دارد. ازآنجایی‌که این رود در منطقه‌ای تجاری واقع شده است، باعث شده تا این شهرستان به یکی از مهم‌ترین قطب‌های تجاری ایران تبدیل شود.

جاذبه‌های گردشگری جلفا

زیپ‌لاین منطقۀ آزادِ ارس

زیپ‌لاینِ منطقۀ آزادِ ارس در شهر جـلفا قرار دارد و یکی از هیجان‌انگیز‌ترین زیپ‌لاین‌های شمالِ غربی ایران می‌باشد. ازآنجایی‌که این زیپ‌لاین در مرز جمهوریِ خودخواندۀ نخجوان قرار دارد، تنها زیپ‌لاین مرزی کشور محسوب می‌شود. مسیری که زیپ‌لاین از آن عبور می‌کند فوق‌العاده زیبا و جذاب می‌باشد. مسیری که از زیپ‌لاینِ منطقۀ آزادِ ارس می‌گذرد ۲۰۰ متر طول داشته و ارتفاع آن از زمین ۴۰ متر است.

کاروانسرای خواجه نظر

کاروانسرای خواجه نظر یکی از ۹۹۹ کاروانسرای ساخته‌شده در دورۀ شاه عباس صفوی است. این کاروانسرا در شهرستان جلفا و در نزدیکی رود ارس و پل ضیاءالملک قرار دارد. این کاروانسرای باارزش در تاریخ هفدهم اسفندِ ۱۳۸۱ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران با شمارۀ ۷۷۴۴ به ثبت رسید.

کلیسای چوپان

این کلیسا در قرن شانزدهم میلادی ساخته شده و در سال ۱۸۳۶ میلادی نیز مورد بازسازی قرار گرفت. چوپان‌های ارمنی که در روستاهای اطرافِ روستای شام زندگی می‌کنند در این کلیسا به عبادت می‌پردازند.

این کلیسا در سال ۲۰۰۸ توسط یونسکو در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.

بعدازاینکه شاه عباس پایتخت ایران را از تبریز به اصفهان انتقال داد، ساکنین جلفا که ارمنی بودند را به اصفهان برد و شهری برای آن‌ها با نام جلفا ساخت و به آن‌ها اقامت داد. ازآنجایی‌که ساکنین این منطقه ارمنی بودند، تعداد زیادی کلیسا در بخش‌های مختلفی از جلفا ساخته شد؛ ازجمله منطقه‌ای معروف به نام روستای شام.

جلفا کجاست

آبشار خرابه دیرمان (آسیاب خرابه)

آبشار خرابه دیرمان یکی از زیباترین مناطق در شرق آذربایجان است و به دلیل خرابه‌های آسیابی که در نزدیکی آن قرار دارد به آن آبشار آسیاب خرابه نیز می‌گویند. آبشارهای کوچک و بزرگی در این منطقه وجود دارد که همگی از قسمت بالایی آسیاب به پایین سرازیر شده‌اند. آب این آبشار از کوه زیبا و بلورینِ کیامکی نشئت می‌گیرد که یکی از مرتفع‌ترین کوه‌های منطقۀ دیزمار در آذربایجان غربی، شهرستان مرند و زونوز می‌باشد.

مزار سه شهید مرزبان جلفا

بسیاری از ساکنین آذربایجان شرقی و غربی در تعطیلات به منطقۀ آزاد ارس می‌روند. مزار سه شهید مرزبان جلـفا در مسیر جاذبه‌های معروف شهرستان جلفا قرار دارد که در نزدیکی پل فولادیِ راه‌آهن واقع شده است. متأسفانه بسیاری از مردم ایران با این شهیدان و فداکاری‌های آن‌ها آشنا نیستند و باید به این موضوع بیشتر توجه داشته باشیم.

خانۀ تاریخی جلفا

در میان بناهای تاریخی جلفا، تنها سازه‌ای که اصول و قواعد معماری ایرانی به‌طور واضح در آن دیده می‌شود حمام تاریخی جلفا است. سندی مبنی بر تاریخ دقیق ساخت و معماری این بنای باارزش وجود ندارد، اما گفته می‌شود که به دوران قاجار مرتبط است. این حمام در سال ۱۳۸۷ با شمارۀ ۲۵۳۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

گل‌های شقایق

شقایق در مناطق گوناگونی از ایران می‌روید؛ این گل در ادبیات ایران با عنوان شقایق وحشی و لالۀ وحشی شهرت دارد. ازآنجایی‌که این گل حاوی مقادیر کمی از ترکیبات مخدر است، به‌عنوان مخدر بی‌ضرر نیز شناخته می‌شود.

شقایق وحشی که اغلب در مزارع، دشت‌ها و کوه‌پایه‌ها رشد می‌کند در فصل بهار در روستاهای لیوارجان، شجاع و در مرز استان جلفا دیده می‌شود.

منبع: tripyar.com

نوشته شده در 15 نوامبر 2019 توسط admin با موضوع ایرانگردی
مطالب مشابه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )