مسجد امام اصفهان | پرچمدار معماری ایران

مسجد امام اصفهان با موزاییک های سنتی آبی رنگ و بخش های بی نظیرش، بنای خیره کننده ای در مرکز میدان اصلی اصفهان را به نمایش می گذارد. زمان ساختش به ۴۰۰ سال پیش بر می گردد و بنای تاریخی زمان شاه عباس اول و دستاوردهای سلسله صفوی محسوب می شود. مسجد در سال ۱۶۲۹ آخرین سال سلطنت شاه عباس تکمیل شد.

مسجد امام اصفهان

اگرچه هر یک از قسمت های مسجد امام اصفهان شاهکار است، اما این طراحی یکپارچه ی کل مسجد است که یک اثر پایدار را به نمایش می گذارد و دروازه ی ورودی چشمگیر مسجد یکی از مواردی است که باعث شده است موقعیت قرارگیری مسجد در میدان بیشتر از بعد معنوی آن مورد توجه قرار بگیرد. نقش دروازه مسجد در وهله ی اول زینتی است و در مقابل دروازه قیصریه در ورودی بازار بزرگ قرار گرفته است.

سنگ ها از جنس مرمر سفید اردستان هستند و دروازه مسجد نیز با ۳۰ متر ارتفاع توسط خبره ترین هنرمندان عصر با کاشی معرق باشکوه (موزاییک هایی با طرح هندسی، نقاشی های گل دار و خوشنویسی شده) مزین شده است. طاقچه های پر زرق و برق به سبک گلفهشنگ و به شکل قالب لانه زنبوری هستند. هر طاقچه طراحی خاص خود را دارد. ساخت این بنای با شکوه در سال ۱۶۱۱ شروع و ۴ سال به طول انجامید. عدم تطابق عمدی در تقارن ظاهری مسجد، تواضع هنرمند در مقابل خداوند را نشان می دهد.

مسجد امام اصفهان

اگرچه دروازه مسجد امام اصفهان مقابل میدان ساخته شده، اما مسجد متمایل به سمت مکه است بنابراین راهروها به شکل زاویه دار ساخته شده اند و میدان و حیاط داخلی مسجد را بهم مرتبط می سازند و هرگونه ناسازگاری را رد می کنند. در حیاط مسجد یک حوض برای وضو و ۴ ایوان با ابهت قرار دارد. دیواره های حیاط مسجد دارای نفیس ترین دالان های فرو رفته هستند که با کاشی های رنگی (آبی و زرد) پر رنگ طراحی شده اند. هر ایوان به سمت محراب های طاقدار هدایت می شود. محراب های شرق و غرب مسجد با کاشی های گلدار زمینه آبی پوشانده، شده اند.

از طریق ایوان جنوبی می توان وارد محراب اصلی شد. بهتر است که یک گوشه دنج پیدا کنید، بنشینید و به عظمت سقف گنبد بنگرید که با کاشی های دایره ای شکل آن هم با زمینه آبی رنگ و نقوش دسته گل های رز طلایی احاطه شده اند. ارتفاع سقف داخلی ۳۶٫۳ متر است اما به علت دو طبقه بودن سقف بیرونی ارتفاع آن به بیش از ۵۱ متر می رسد. وقتی که شما پایتان را روی سنگ های سیاه در مرکز گنبد می کوبید صدای بلند انعکاس آن را می شنوید. اگرچه دانشمندان تا ۴۹ باراکوی صدا را اندازه گیری کرده اند، اما برای گوش انسان ۱۲ بار آن قابل شنیدن است که برای شنیده شدن صدای گوینده در کل مسجد کافی است. محراب مرمری (منبر مسجد) نیز به زیبایی ساخته شده است.

محراب اصلی، چشم انداز شگفت انگیزی از دو مناره ی فیروزه رنگ بالای دروازه ورودی مسجد محیا می سازد. هر مناره با طراحی ایوان احاطه شده و خوشنویسی سفید رنگ آن نام های محمد و علی را تقریبا به شکل بی شمار تکرار می کند. در شرق و غرب محراب اصلی حیاط ها دو مدرسه  بنا شده است. هر دو مدرسه چشم انداز خوبی از گنبد اصلی با شکوه دارند.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در 20 ژانویه 2020 توسط admin با موضوع جاذبه های دیدنی
مطالب مشابه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )