جاذبه های گردشگری تبریز

آثار موجود در کتاب مقدس به رودخانه آجیچای اشاره دارد که از باغ بهشت در جریان است و تبریز را دروازه  ای برای بهشت توصیف می نماید. طوفان بین امپراطوری ها، میراث تاریخی تبریز و شجره نامه جاده ابریشم؛ نیز همچون بازار پر رونق آن، که یکی از بهترین بازارها محسوب می شود، دارای اهمیت بسزایی هستند. این شهر وسیع، غنی از فرهنگ آذری، با فرش های معروف آن، چایخانه، حمام ها، عشق، موسیقی، ارتباطات، حمل و نقل عالی، معرف کاملی برای ایران است. تبریز از نظر جغرافیایی در فلات بزرگ ایران، میان دریاچه ارومیه و کوه های بلند سهند و محصور شده در تپه های خشک و فرسوده است. اگرچه تبریز تابستانی ملایم تری نسبت به شهرهای شرقی دارد؛ اما زمستان های آن می تواند بسیار سرد باشد. با سیر و گشت همراه باشید تا با جاذبه های گردشگری تبریز آشنا شویم.

جاذبه های گردشگری تبریز

بازار تبریز

بازار باشکوه و پرپیچ و خم تبریز که در فهرست یونسکو نیز ثبت شده است یکی از جاذبه های گردشگری تبریز می باشد که مساحتی حدود ۷ کیلومتر مربع داشته که شامل ۲۴ کاروانسرا (مجموعه ای از اتاق ها در اطراف یک حیاط) و ۲۲ تیمچه یا سالن بزرگ با سقف های زیبای گنبدی شکل است. ساخت این بازار هزار سال پیش آغاز گردید؛ اما نشانه هایی از قرن ‌۱۵ در بعضی از نماهای آجری آن دیده می شوند. با گشتن و پنهان شدن در پیچ و خم کوچه ها و مغازه ها، به راحتی در آن گم می شوید. توجه داشته باشید که هرگاه گم شدید سرای فردوسی، نشانه ای بسیار خوب برای پیدا کردن راه درست است. می توان از مرکز گردشگری اطلاعات مسیر را بپرسید و سپس به گشتن در این بازار مشغول شوید .

چندین مظفریه (بازار های فرش) مطابق با سایز و نوع گره وجود دارند. بازار امیر که مختص طلا و جواهرات می باشد، دقیقا پشت مرکز راهنمای گردشگری قرار گرفته است. بازار ادویه جات، مغازه هایی دارد که داروهای گیاهی، حنا و عطرهای طبیعی می فروشند. تعدادی کلاه فروشی (در بازار کلاهدوزان) قرار دارد که  پاپاخ سنتی (کلاه آذری) که از پشم آستارخان تهیه می شود را می فروشند. سایر بخش ها به چرم، نقره و مس، کالاهای خانگی و میوه و سبزی اختصاص دارند.

مسجد آبی (کبود) تبریز

مسجد کبود در سال ۱۴۶۵ به دستور جهان شاه و برای فرمانروایی وی بنا شد و امروزه از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری تبریز محسوب میشود. این مسجد با نمای موزاییک های فیروزه ظریف خود، یکی از مشهورترین ساختمان ها در عصر خود بود. متاسفانه، زلزله ای که در سال ۱۷۷۳ رخ داد این مکان را به شدت تخریب کرد و تنها ایوان اصلی (سرسرای ورودی) و مقبره جهان شاه، سالم باقی ماند. با وجود بازسازی این ‌مکان اما فقط موزاییک های بیرونی آن تنها در ایوان اصلی قابل مشاهده هستند.

موزه آذربایجان

ورودی موزه، پلکانی آجری با درهای چوبی بزرگ است که با دو قوچ سنگی در دو طرف آن که گویی از آن‌ محافظت می کنند، مزین شده است. آثار هنری طبقه همکف شامل یافته هایی از حسنلو (شهری از عصر آهن با قدمت ۴۰۰۰ سال پیش) یک کلاه  مسی ۳۰۰۰ ساله باشکوه و کیف های سنگی کمیاب از ۳ هزار سال قبل از میلاد می شوند. این ها که در نزدیک کرمان پیدا شده اند؛ به عنوان نماد ثروت به شمار می رفتند. مجسمه های سنگ تراشی زیبای احد حسین در مورد زندگی و جنگ نیز وجود دارند. طبقه بالا، بافت دیگری از یک فرش معروف اردبیل را به نمایش می گذارد؛ که یکی از بهترین فرش های موجود محسوب می گردد؛ فرش اصلی به زیبایی در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن به نمایش گذاشته شده است.

جاذبه های گردشگری تبریز

ارگ تبریز

این عمارت بزرگ آجری که از جاذبه های گردشگری تبریز میباشد، در خیابان امام خمینی، بقایای بر جای مانده از قلعه نظامی در اوایل قرن چهاردهم در تبریز (شناخته شده به عنوان ارک) است. زمانی مجرمان را از بالای دیوارهای ارگ، به بیرون پرت می کردند. روسی ها در حملات خود در سال ۱۹۱۱ از آن به عنوان پاسگاه فرماندهی استفاده می کردند.

آرامگاه شعرا

یاد شاعر بزرگ، استاد شهریار نیز با آرامگاه و مقبره ای بسیار مدرن، زنده نگاه داشته شده است. قوس های بتنی به هم پیوسته، از جنوب حوض، بسیار عالی دیده می شوند. یاد بیش از ۴۰۰ دانشور و ادیب دیگر نیز که مقبره های آن ها در زلزله های مختلف از بین رفته اند؛ نیز زنده نگاه داشته شده است.

جاذبه های گردشگری تبریز

پارک ایل گلی

پارک ایل گلی که در ۸ کیلومتری جنوب شرقی مرکز شهر قرار گرفته است، با قدم زدن های تابستانی و حضور زوج های جوان در آن شناخته می شود. محدوده نمایش در این پارک، با یک دریاچه مصنوعی احاطه شده است؛ که در میانه آن یک عمارت و رستوران پر نوری با الگوگیری  از کاخ قاجار بنا شده است. پارک ایل گلی نیز از پرطرفدارترین جاذبه های گردشگری تبریز میباشد.

منبع: lonelyplanet.com

نوشته شده در 9 ژانویه 2020 توسط admin با موضوع ایرانگردی
مطالب مشابه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )