کلیسای وانک | ساعات بازدید و تصاویر

در میان اماکن تاریخی ایران، کلیسای وانک یکی از پربازدیدترین جاذبه‌ها به حساب می‌آید. این کلیسا که با نام کلیسای نجات‌دهنده مقدس نیز شناخته می‌شود در محله جلفا در شهر اصفهان قرار دارد.

کلیسای وانک

جامعه ارمنی در اصفهان

حضور جامعۀ مسیحیان ارمنی در اصفهان قدمتی طولانی دارد. برای این حضور پررنگ می‌توان به دلایل فراوانی اشاره کرد، ازجمله جنگ با امپراطوری عثمانی تا مهارت‌های چشمگیر ارمنیان در حوزۀ هنر. شکل‌گیری محلفه جلفا و ساخت کلیسای وانک در شکل‌گیری و آراستن شهر اصفهان نقش بسیار مهمی داشته‌اند.

شکل‌گیری جلفا در اصفهان

محله جلفا نام خود را از شهر جلفا در ارمنستان به ارث برده و توسط شاه عباس بزرگ از سلسله صفوی احداث شده است. علت شکل‌گیری محله جلفا تبعید شدن هزاران ارمنی در پی جنگ با امپراطوری عثمانی بین سال‌های ۱۶۰۳ و ۱۶۰۵ میلادی می‌باشد.

آنچه امروز به‌عنوان محله‌ای آرام و منحصربه‌فرد وجود دارد زمانی بسیار مورد علاقۀ شاه عباس بزرگ بوده است. او همیشه برای هنر و آثار ارمنیان احترام خاصی قائل بود و از آنان حمایت می‌کرد.

کلیسای وانک

ساخت کلیسای وانک

فرآیند ساخت این کلیسا حدوداً در سال ۱۶۰۶ میلادی آغاز شد و در زمان خود یکی از اولین کلیساهای جلفا به حساب می‌آمد. امروزه این کلیسا بدون شک مهم‌ترین ساختمان مذهبی در این منطقه می‌باشد.

ساخت کلیسای وانک در سال ۱۶۵۵ به پایان رسید و در سال‌های بعدی (تا ۱۶۴۴) مواردی به آن اضافه شدند. نمای این کلیسا ساده است، اما فضای داخلی آن پیچیده بوده و بسیار قابل‌توجه می‌باشد. نقاشی‌های ارزشمند بر روی دیوارها و سقف و گنبدی که به مساجد ایرانی شبیه است از نکات برجستۀ این کلیسا محسوب می‌شوند.

برای اینکه فضای کلیسا به فرهنگ و میراث ارمنی شبیه باشد، در بخش داخلی آن محرابی نیمه هشت ضلعی و جایگاهی برآمده وجود دارد که به کلیساهای غربی شبیه است.

نمای کلیسا شبیه به ساختمان‌های محلی است. رنگ‌های روشن استفاده‌شده در نمای کلیسا درواقع بین معماری کویری ایرانی رایج بوده و هماهنگی فوق‌العاده‌ای بین رنگ شنی، آبی روشن و سفید در آن برقرار است. نمونه‌ای از این سبک معماری را می‌توان به وضوح در مسجد بزرگ یزد و مسجد اصلی نطنز مشاهده کرد.

در فضای داخلی کلیسای وانک عناصری از آرایه‌گری ایرانی به همراه نقش گل‌ها و رنگ‌های روشن دیده می‌شود. این کلیسای ارمنی تلفیقی فوق‌العاده از سبک‌های معماری است. به همین دلیل است که کلیسای وانک از بهترین جاذبه‌های شهر اصفهان محسوب می‌شود.

کلیسای وانک

ساختمان مسیحی

این ساختمان در نزدیکی کلیسا قرار دارد و در دوران سلسلۀ صفوی و حکومت شاه عباس ساخته شده است. بعد از مرگ شاه عباس، قدرت خاندان او به سرعت فروکش کرد.

همانند اغلب موج‌های مهاجرت، هزاران ارمنی در مسیر مهاجرت خود کشته شدند. سایر مهاجران نجات‌یافته قبرستان‌هایی را در کنار کلیساها ساختند تا به انجام مراسم‌های مذهبی خود ادامه بدهند.

در داخل این ساختمان آرامگاهی وجود دارد که در آن بقایای روحانیان و مردم معمولی به خاک سپرده شده است.

علاوه بر کلیسا و آرامگاه، مجموعۀ وانک دارای یادبودی به احترام ارمنیان کشته‌شده توسط حکومت عثمانی و یک موزه است. در این قسمت از کلیسا می‌توانید از آثار هنری، اجسام ارزشمند و مقدس مرتبط با سنت ارمنی، فرشینه‌ها، اسناد، کتاب‌ها و نقشه‌هایی بازدید کنید که اغلب این موارد به نسل‌کشی ارمنیان اشاره دارند.

کلیسای وانک

کلیسای وانک

آدرس و اطلاعات مفید

برای بازدید از این کلیسا باید به شهر اصفهان و سپس محله جلفا مراجعه کنید. ایستگاه متروی سی‌وسه پل اصفهان در فاصلۀ حدوداً ۲ کیلومتری این کلیسا واقع شده و دسترسی آسان و مناسبی را برای بازدیدکنندگان فراهم کرده است.

هزینۀ بازدید از این کلیسا برای اتباع ایرانی ۱۰ هزار تومان است. برای بازدید از کلیسای وانک می‌توانید در تمام روزهای هفته بین ساعات ۹ صبح تا ۱۷ به این مکان مراجعه کنید.

مجموعۀ کلیسای وانک برای خودروهای شخصی پارکینگ اختصاصی ندارد و بازدیدکنندگان باید وسایل نقلیۀ خود را در نواحی اطراف کلیسا پارک کنند.

شماره تماس کلیسا: ۰۳۱۳۶۲۴۳۴۷۱

نظر شما دربارۀ این کلیسای ارمنی چیست؟ آیا تا به حال از آن بازدید کرده‌اید؟ دیدگاه و تجربۀ خود را در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان سیر و گشت به اشتراک بگذارید.

منبع: chasingtheunexpected.com

نوشته شده در 23 نوامبر 2019 توسط admin با موضوع ایرانگردی
مطالب مشابه
دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )